Životopis JKR

25. srpna 2007 v 16:42 | Lillyanne |  JKR
Životopis Joanne Kathleen Rowling.

Dvaačtyřicetiletá Britka se narodila 31.7.1965 (mimochodem Harry Potter se narodil rovněž 31.7), vystudovala francouzštinu a klasickou fiologii vystřídala několik povolání. Nějakou dobu působila v Portugalsku , kde vyučovala angličtinu. Tam se také provdala, ale manželství se nevydařilo, tak se vrátila do Edinburghu.
V době, kdy přenášela na papír příběhy Harryho Pottera, si nežila zrovna jako v bavlnce. Měla velké finanční potíže starala se o svou dcerku a nechodila do práce. Místo toho se uchylovala do kavárny, aby nemusela trávit čas v garsonce s vlhkými stěnami. Rozepsala najednou sedm knih o Harrym. Nešlo to, ale hladce, z počátku knihu vydavatelé odmítali a tvrdili, že není určena dětem, protože je v ní příliš mnoho textu.
Nakonec ale jedno vydavatelství svolilo (bylo to britské Bloomsbury) a první kniha mohla spatřit světlo světa. Psal se rok 1997 a bylo jasné, že prvních 500 výtisků rozhodně nebude stačit. Čtenářský ohlas byl obrovský a o Harryho projevili zájem Američané.Tím se spustila obrovská potterománie, která způsobila, že druhou knihu si Američané začali objednávat přes internet, aby nemuseli čekat na její vytištištění ve Spojených státech.
Fakt, že existuje sedm knih o Harrym nenechává v klidu jeho fanoušky, kterým se nedaří udržet zvědavost na uzdě a rádi by se dozvěděli, jak vlastně příběh dopadne. Proto se dokonce několikrát pokoušeli ukrást rukopis J.K.Rowlingové. Před vydáním čtvrté knihy musela být přijata bezpečnostní opatření, která knihu ochránila před náruživými příznivci. J.K.Rowlingová byla oceněna Řádem britského impéria za přínos dětské literatuře (jinými slovy za to, že dokázala mladé čtenáře zvednout od televizních obrazovek).
Jako perličku ještě uvádím, že třetí kniha(Harry Potter a vězeň z Azkabanu) se musela v Británii začít prodávat až 15:45 hodin odpoledne, aby žáci neutíkali místo do školy do knihkupectví a šli si knihu koupit až po vyučování:-)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama